עברית  |  English  |  
דף הבית >> מאמרים >> בחירת עצי נוי - שיקולים ותהליכים

בחירת עצי נוי - שיקולים ותהליכים

לעצי נוי תפקיד מרכזי במסגרת השיקולים הן בתכנון הגינה הפרטית והן במרחב הציבורי.  עצי נוי הינם הציר ממנו תצמח ותתפתח שאר הגינה, ולפיו נבחר את צמחי הגן.

חלק א' - שיקולים בבחירת עצי נוי
חלק ב' - כיצד לבחור עץ במשתלה
חלק ג' - שתילת עצי נוי
חלק ד' - עצי נוי לפנים הבית ולמרפסת

חלק א' - שיקולים בבחירת עצי נוי

כתשתית בתכנון הגן, קיימת סדרה של שיקולים בבחירת עצי הנוי, שיפורטו להלן:
מטרת שתילת עצי נוי - מה יהיה השימוש הגנני של עצי הנוי? האם עצי הנוי נועדו לפינת צל בחצר, ליצירת פרטיות מחצרות השכנים ומהרחוב, להסתיר חלק פחות נאה של הבית.  בשתילת עצי נוי בגינה הביתית, יש לקחת בחשבון את גודל הגינה - עצי נוי עם נוף רחב בגינה קטנה, יטילו צל על רוב שטח הגן ויחסמו את זרימת האויר בקיץ. 

ישנה חשיבות גם לגודל עצי הנוי ביחס לגודל הבית.  עצי נוי גדולים מאוד ליד בית קטן, יגרמו לבית להיראות קטן יותר.  מה לגבי מיקום שתילת עצי נוי ביחס לבית?  לדוגמא, עצי נוי נשירים יתאימו לשתילה מול חלונות הפונים צפונה, ובחורף קרני השמש יחדרו בין ענפיו.  אם רוב פתחי הבית פונים דרומה, אזי נרצה עצי נוי ירוקי עד, שיצננו ויטילו צל על הבית בקיץ.

בגינון הציבורי - בשדרה וברחוב עם מדרכה רחבה - עצי נוי עם נוף כיפתי או סוככני, המטילים צל בקיץ, הם ברכה להולכי הרגל.  לעומת זאת, במדרכה צרה או בסמטה, עצי נוי עם נוף זקוף, סגלגל או מבודר, יעניקו לעוברים ושבים צל עם תחושת מרחב וזרימת אויר.
גובה כבוגר ומופע עצי הנוי - אומרים "זה הקטן, יהיה גדול" ואימרה זו תקפה לעצי נוי על אחת כמה וכמה.  מה יהיה גובה ומופע עצי הנוי בבגרותם? בחירת עצי נוי במשתלה צריכה להיות על סמך הידע כיצד יראו בבגרותם.  איזה צורת נוף תהיה לו? סוככנית, בכותית, זקופה, סגלגלה וכיו"ב.  ידיעת מראה ומופע עצי הנוי בבגרותם יקבעו את מקום שתילתם.  בעת רכישת עצי נוי קטנים במשתלה נוכל אולי לשער כיצד יראה בבגרותם, אך גם לגלות כעבור מספר שנים ש"לילד - לעץ - הזה לא פיללנו".  כיום ניתן לרכוש במשתלת בוטני עצי נוי בוגרים ועצי ענק, כאשר השיקול לגודל עצי הנוי הוא בעיקר התקציב שברשותנו.
התנהגות בעת עונות מעבר - עצי נוי ירוקי-עדעצי נוי נשירים או נשירים מתוניםחודשי הפריחה ומשך תקופת הפריחה.  סוגיה זו קשורה בתחזוקה שוטפת ובמשאבים העומדים לרשותנו, בין היתר לאיסוף עלי שלכת בסתיו-חורף ופרחים שנפלו לקרקע לאורך השנה.
מערכת השורשים - האם נקודת השתילה קרובה למערכת מים/ביוב, כבלי חשמל/תקשורת תת-קרקעיים או לעמודי תמיכה של הבית?  האם לעץ שורשים אופקיים, העלולים להרים מרצפות מדרכה או הריצוף בחצר?
התאמה גיאוגרפית ואקלימית - עצי נוי יצמחו ויגדלו למלוא הדרם במיקום הקרוב ביותר לסביבה הטבעית הטבועה בהם גנטית.  גם אם נשקיע במערכת השקייה מתקדמת, חומרי דישון וכמובן אהבה, עצי נוי יקלטו בסביבה גיאוגרפית ואקלימית זרה, אך לא יצמחו למלוא הפוטנציאל הגלום בהם.  בישראל, רוב עצי נוי הנקלטים היטב הם עצי נוי חסכוניים במים, שהגיעו לארץ מאזורים גיאוגרפיים עם אקלים הדומה לשלנו.
צבעי פריחה, חודשי פריחה ומשך זמן הפריחה - הגינה היא מערכת דינמית, הגדלה, מתפתחת ומחליפה את צבעי הפריחה לאורך השנה.  אם אנו מעוניינים בגינה פורחת רוב ימות השנה, נבחר בצמחים ועצי נוי, שלאו דווקא פורחים בו-זמנית, אלא ניצור פריחה מתמשכת.  כלומר, בעונה בה צמחים מסוימים אינם פורחים, יפרחו צמחים אחרים במקומם. 
קצב צימוח - בקצב הצימוח של עצי נוי השיקולים יהיו: עצי נוי מהירי צמיחה דורשים גיזום בתדירות גבוהה יותר, לעומת עצי נוי, הצומחים לאט יותר ודורשים פחות עבודת תחזוקה. 
סוג הקרקע - דמיינו את הקרקע בו נשתלים עצי נוי כבית מגורי הקבע שלהם. התאמת עצי נוי לסוג הקרקע תסייע להם לפתח מערכת שורשים בריאה, החיונית לצמיחתם.  ההבדלים בין סוגי הקרקע נובעים מיכולתם להעביר מים ו"מזון" לשורשים.  לדוגמא: עצי נוי הרגישים לעודפי מים, עדיף לשתול בקרקע קלה ומנוקזת, ואילו עצי נוי המעדיפים קרקע לחה, מומלץ לשתול באדמה כבדה.   
כמות השקייה - צריכת המים הנדרשת לעצי נוי מהווה שיקול מרכזי בבחירת עצי נוי ומותנית בכמות הגשמים הממוצעת לאזור הגיאוגרפי, כמויות הצמחים שנטעו סמוך לעצי נוי, משטחים המונעים ספיגת גשמים בסביבת העץ (כגון: בטון, אספלט, מרצפות) ומערכת ההשקיה הקיימת או המתוכננת. 

חלק ב' - כיצד לבחור עץ במשתלה

תנאי גידול - באלו תנאים עצי הנוי גדלו במשתלה?  האם עצי הנוי גדלו מתחת לרשת צל?  ברשת צל, ככל שאחוזי הצל גבוהים יותר, קיים סיכוי רב יותר שהעצים יהיו דקים, ארוכים ושבריריים.  כל צמח גדל לכיוון האור.  במקרה של רשת צל עם אחוז צל גבוה, הצמח מתאמץ להגיע למעלה לאור, ומכאן מראהו הארוך, השברירי והדקיק.  עצי נוי הגדלים בשמש - מחוץ למבנה או רשת צל - הם עצי נוי חזקים וחסונים יותר.  לעצי נוי אלו סיכויי קליטה גבוהים באופן משמעותי והם אינם סובלים מ"שוק" או "הלם" בעת שתילתם באדמה.  כלל מפתח, עצי נוי שגדלים בחוץ בשמש תמיד עדיפים על פני עצי נוי הגדלים במבנה או רשת צל.
בריאות וכמות העלווה - עלווה בריאה היא עלווה שלמה, ללא סימני אכילה או כרסום, ללא קמטים ומלאה.  למעט עצי נוי נשירים (בחורף), עלווה מלאה היא סימן לבריאות ופעילות תקינה של העץ כולו.   
גודל המיכל - גודל מערכת השורשים מותנית בגודל המיכל.  יש לשים לב, שישנן משתלות המעבירות עצי נוי עם גוש שורשים קטן למיכל גדול, ומוכרים אותם במחיר גבוה יותר. 
מצע גידול - ישנן משתלות המגדלות במצעי גידול כגון כבול, טוף וכיו"ב, המועשרות בחומרי דישון דרך מערכת ההשקייה או בדשן בשחרור איטי בתוך מצע הגידול.  היתרונות: הצמח מפתח מערכת שורשים בריאה, והוא קל לנשיאה ושתילה.  אולם "אליה וקוץ בה", במקרה של התייבשות המצע, הוא לא יקלוט מים - גם אם יושקה היטב - והצמח ימות.  כל עוד הצמח גדל במשתלה ומושקה בקביעות עם מערכת ההשקייה, הוא ילבלב ויצמח.  אם לאחר שתילתו בגינה הוא לא יושקה באופן קבוע, מצע הגידול יתייבש והצמח ימות.  משתלת בוטני מגדלת עצי נוי בקרקע טבעית, השומרת על לחות לאורך זמן
בריאות מערכת השורשים - מערכת שורשים בריאה היא מסועפת, כך שבעת שליפת השתיל ממיכל הגידול, הגוש (אדמה) אינו מתפרק, השורשים אינם יוצאים ממיכל הגידול - סימן לשורשים דחוסים - ולשורשים החדשים צבע בהיר.  בשורשים השוהים זמן רב במיכל עשוי להתפתח "ברך".  שורש "ברך" מתרחש כאשר השורש מתקפל בתוך מיכל הגידול והוא מסכן את התפתחותו העתידית של הצמח ואף יכול לגרום למותו.
בשנים האחרונות מתפתחת מגמה של שתילת עצי נוי חשופי שורש, כמו הברכיכיטון מיני אדרי, ברכיכיטון אוסטרלי, ברכיכיטון ג'ולי.  כלומר, העץ נמכר ללא גוש אדמה, וכך אפשר לבחון את בריאות מערכת השורשים.  עצי נוי חשופי שורש קלים ונוחים יותר לשינוע ומחירם זול יותר. 
העתקת עצים - לעומת שיח או פרח, העץ צומח לאט יותר, אך בעל תוחלת חיים ארוכה יותר.  מי שחפץ לנוח בצילם של עצי נוי ולא להמתין מספר שנים עד שיגדל ויתפתח, יכול לרכוש עצי נוי בוגרים וגדולים במשתלה, המתמחה בגידול עצי נוי בוגרים והעתקם מן הקרקע.  באמצעות מנוף, העץ נעקר מן הקרקע עם גוש אדמה ושורשים, כאשר הגוש נעטף בבד.  העץ מובל לאתר השתילה, שם הוכן לו בור גדול מבעוד מועד, ונשתל באדמה.
משתלת עצי נוי-משתלת עצי ענק-משתלת בוטני משתלת עצי נוי-משתלת עצי ענק-משתלת בוטני משתלת עצי נוי-משתלת עצי ענק-משתלת בוטני
בתמונות לעיל: תהליך העתקת עץ    

חלק ג' - שתילת עצי נוי

הגדרנו את ייעודם של עצי הנוי בגינה ובחרנו עצי נוי במשתלה, עתה נותרה מלאכת שתילת עצי הנוי. 
מרווחי שתילה - מרווח השתילה בין עצי נוי תלוי בהיקף הנוף של כל עץ בבגרותו ובמטרת שתילת העץ.  ככל שעצי נוי יישתלו האחד קרוב לשני, הנוף יהיה צר, זקוף יותר והעץ גבוה יותר.  אם מרווחי השתילה יהיו גדולים יותר מהיקף נוף העץ, לעץ יהיה נוף רחב יותר וגובהו יהיה נמוך יותר.  אם אנו מעוניינים בשתילה למטרת הסתרה, נשתול את העצים במרווחים קטנים של עד 50% מהיקף הנוף של העץ השכן.  בשתילה למטרת הצללה - לדוגמא ברחוב או בשדרה - ניצור חפיפה של 25% בהיקף הנוף בין העצים. 
גודל בור השתילה - גודל בור השתילה יהיה פי-2 מגודל מיכל או שק השתילה.  אם העץ גדל במיכל, יש להוציאו בעדינות מהמיכל ולשמור על גוש השורשים.  עצי נוי שגודלו בשק שתילה, כגון פלריג, אפשר לשתול עם השק, אך לפני השתילה לחתוך בסכין כ-4 חתכים סביב השק, חתך בצורת X בתחתית השק ולהסיר כ-10-5 ס"מ מהשוליים העליונים של השק.
קומפוסט - לא לשים קומפוסט במגע ישיר עם השורש, אחרת שורשי העץ יישרפו!  אפשר לערבב כ-3 ליטר קומפוסט עם 100 ליטר אדמה לגינון (חמרה לדוגמא).  להניח תערובת זו בתחתית הבור, ומעליה להניח שכבת אדמת גינון של כ-20 ס"מ ללא קומפוסט, שתהווה מחיצה בין התערובת, המכילה קומפוסט לבין שורשי העץ.
השקייה ראשונה - ההשקייה הראשונה תהיה "השקייה רוויה" ותתבצע מיד בתום השתילה.  מטרתה: למנוע היווצרותם של כיסי-אוויר סביב מערכת השורשים, שיגרמו לאדמה סביב הגזע לשקוע מטה.  ההשקיות הבאות יהיו לשמירת אדמה לחה בלבד.  עודף השקייה תגרום לתמותת עצים עקב רקבון במערכת השורשים. 
תמיכה - לאחר השתילה יש לתמוך את עצי הנוי באמצעות שתי סמוכות ("סנדות"), הקשורות לגזע העץ.  התמיכה תסייע לקליטת העץ ולהתפתחות מערכת השורשים. 
להוראות שתילת עצי נוי לחץ כאן.

חלק ד' - עצי נוי לפנים הבית ולמרפסת

ההנאה מעצי נוי אינה נחלתם של בעלי הגינה הפרטית.  ניתן לגדל עצים גם בתוך הבית, במרפסת שמש, גינת-גג ופנטהאוס, כאשר הבחירה תהיה בעצי נוי שגובהם אינו עולה על 2-3 מטר, כגון: ברכיכיטון בידווילי, אראוקריה, קומקוואט (תפוז סיני), ברכיכיטון אדרי, ברכיכיטון סלע.  מדובר בעצי נוי, שמטבעם נחשבים לקטנים ואת גודלם ניתן להגביל באמצעות המיכל בו העץ שתול.  בעצי נוי אלו חשוב להקפיד על השקייה מתאימה בהתאם לגודל וסוג הצמח וכן על דישון.   
 משתלת עצי נוי-משתלת בוטני  משתלת עצי נוי-משתלת בוטני  משתלת עצי נוי-משתלת בוטני
אראוקריה קומקוואט (תפוז סיני)  ברכיכיטון אדרי
     
לפרטים נוספים ו/או הצעת מחיר לחץ כאן • משתלת בוטני היא משתלת עצי נוי מכירה סיטונאית בלבד
בפקס: 077-4030977 • טל': 054-6668828 (ראשון עד חמישי 15:00-08:00)
אימייל: botanimg@gmail.com


 .


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים