עברית  |  English  |  
דף הבית >> מאמרים >> דקל וושינגטוניה-פליפרה / רובוסטה

דקל וושינגטוניה - ההבדלים בין וושינגטוניה פליפרה (חוטית) לוושינגטוניה רובוסטה (חסונה)

דקלי הוושינגטוניה הינם דקלים עמידים מאוד וגידולם אפשרי בתנאים קשים.  במקור, דקל הוושינגטוניה הגיע מדרום ארה"ב ומקסיקו. אולם עם הזמן, הוא התבסס כצמח תרבות בכל מקום, המתאפיין באקלים סובטרופי-טרופי, כולל אקלים מדברי.

 
דקל הוושינגטוניה נחלק לשני זנים עיקריים:
1. וושינגטוניה רובוסטה (חסונה)
2. וושינגטוניה פליפרה (חוטית)
 
וושינגטוניה רובוסטה
מקורה באזורי דרום ארה"ב. הדקל מתאפיין בגידול מהיר, כפי-3 מה"פליפרה". הוא יכול לצמוח לגובה של 30-25 מטר ובקצב של קרוב ל-1 מטר בשנה. הגזע דק בכ-1/3 מגזע הפליפרה. לעלה גוון ירוק עמוק ומראהו דמוי מניפה, שקוטרה מגיעה לכ-1 מטר. אורכה של הפטוטרת - הגבעול המחבר בין הגזע לעלה - הוא כ-1 מטר ולאורכו קוצים. כאשר העלים נובלים, הם אינם נושרים. הם נשארים מחוברים לגזע, שמוטים כלפי מטה ויוצרים סביב הגזע "שמלה" או "זקן". הדקל קל להעתקה ממקום למקום.
 
וושינגטוניה פליפרה
כאמור, צומחת בקצב איטי יותר (מהרובוסטה). כלומר, באותו פרק זמן, הפליפרה תגיע רק לכ-1/3 מגובהו של הרובוסטה. גזע הפליפרה עבה ויכול להגיע לקוטר של ½1- 2 מ'. הוא יכול לצמוח לגובה של 20-15 מטר. לעלים מראה דמוי מניפה וקוטרם נע בין 2-1.5 מטר. הגוון שלהם נע בין צהוב-ירקרק לכסוף או אפור-ירקרק. מקצוות העלים משתרכים חוטים לבנים. אורכה של הפטוטרת מגיע לכ-2 מטר. גם לאורכה יש קוצים, אולם בכמות דלילה בהשוואה לרובוסטה. כמו הוושינגטוניה רובוסטה, העלים אינם נושרים, אלא נותרים מחוברים לגזע, שמוטים כלפי מטה. כמו קודמו, גם פליפרה קל להעתקה.
 
פרט מעניין בהיבט הגנני, הפליפרה משילה את עליה היבשים בשלב מוקדם יחסית לרובוסטה. לדוגמא: ניקוי של פליפרה בגובה 3 מ' יכול להתבצע ביד חשופה ע"י משיכה קלה של העלים הסדורים מלטה למעלה.  לעומת זאת, ניתוק העלים ברובוסטה חייב להתבצע באמצעות מכשיר מכני (כגון מסור). פעולה זו לא תחשוף לחלוטין את הגזע. שארית העלה (של הרובוסטה) תמשיך לדבוק לגזע במשך שנים נוספות.
 
שני זני הוושינגטוניה חזקים מאוד ועמידים למליחות. שניהם ידועים בשרידותם בקו ים "0" לאורך חופי הים התיכון ובישראל. חוף הים בישראל מתאפיין ב:
1. מליחות הגבוהה היחסית של הים התיכון
2. רוחות דרום-מערביות חזקות 
3. נתז של חול-ים, המגיע בזרמים מדרום הים התיכון ואיזור שפך הנילוס
 
מכיוון שקוטר גזע הפליפרה עבה/רחב יותר, מקובלת הגישה שהישרדותו בתנאים קשים, מעט יותר גבוהה מאשר הרובוסטה. תורמת לכך העובדה, שהפליפרה מגיעה מאזורים צחיחים יותר במקסיקו.
משתלת עצי נוי-משתלת דקלים-דקל וושינגטוניה משתלת עצי נוי-משתלת דקלים-דקל וושינגטוניה
וושינגטוניה רובוסטה (חסונה) - Washingtonia robusta וושינגטוניה פליפרה (חוטית) - Washingtonia filifera


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים