עברית  |  English  |  
דף הבית >> מאמרים >> שתילת וגידול צמחי נוי במיכל

שתילת וגידול צמחי נוי במיכל

אמנם מקום "המגורים" הטבעי של עצי נוי וצמחי נוי הוא באדמה. אדרבא, עצי נוי וצמחי נוי הנשתלים באדמה נהנים מהזנה טבעית של מינרלים, הנמצאים בקרקע ומניקוז מים. בנוסף, שורשיהם אינם חשופים לתנודתיות של שינויי טמפרטורה. יחד עם זאת, שתילה במיכל הוא פתרון זמין ונוח, כאשר קיים מחסור בשטחי גידול צמודי-קרקע - לדוגמא: בגינות-גג ומרפסות-שמש.  מילות המפתח הן: תשתית ואחזקה.

מיכל - בשוק ישנו מגוון רחב של מיכלים לשתילים מחומרים שונים: פלסטיק, חימר, טרקוטה, עץ וחרס. שימוש במיכלים עבי דופן - טרקוטה, עץ, חרס, חימר - יוצרות בידוד טוב יותר למערכת השורשים, מפני טמפרטורות חמות או קרות. לעומת זאת, מיכלי פלסטיק פחות יקרים. לכן, יש לשקול את מיקום המיכל, למשל מיכל פלסטיק כדאי להניח במקום מוצל.

קרקע - הקרקע במיכל מורכב ממספר שכבות. השכבה התחתונה ביותר תהיה טוף. במיכלים גדולים מומלץ להניח שני סוגי טוף - טוף גס וטוף עדין - כאשר הטוף העדין יהיה מעל הגס. הטוף משמש כפילטר וכשכבה מנקזת. מעל הטוף להניח תערובות עתירות בכבול.

יש להיזהר ולהימנע מקומפוסט, היות וזהו חומר מלוח מדי ובלתי יציב. אפשר להשתמש במידה סבירה של הומוס. מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע, היות וישנם צמחים להם צריך להתאים תערובות ספציפיות של כבול.

מינרלים - כפי שצוין בתחילת המאמר, האדמה מזינה את הצמח. אולם המינרלים באדמת המיכל אינם מתחדשים באופן טבעי. כמו תוספות מזון שאנו נוטלים, מומלץ להוסיף ולפזר מינרלים על אדמת המיכל יחד עם חומרי דישון או להזרימם באמצעות מערכת הטפטוף.

השקיה - במרבית המיכלים יש חור ניקוז. יחד עם זאת, יש המניחים "צלחת/תחתית" מתחת למיכל, והמים אינם מתנקזים במלואם. 
לטווח ארוך, מים עומדים יכולים לגרום לרקבון השורשים ולאי-שטיפת מלחים ורעלים, המצטברים בהדרגה באדמת המיכל ופוגעים בצמח.

גיזום תקופתי - גיזום תקופתי הוא קריטי לבריאות הצמח השתול במיכל. אי-הקפדה על גיזום - מן הסתם - יגרום לצמח לפתח יותר ענפים. על מנת לתמוך בענפיו הרבים, הצמח נדרש במקביל לפתח מערכת שורשים מסועפת, שתתמוך ותזין את ענפי הצמח במיכל. לשורשים במיכל אין מקום להמשיך לגדול ולהתפתח. בהדרגה הם "נחנקים" במיכל וחדלים להעביר מינרלים חיוניים לצמח. הענפים והעלים נחלשים ומאבדים מחיוניותם.

שתילת וטיפוח צמחי נוי במיכל מהווה פתרון נגיש ונוח, למקומות ללא קרקע זמינה, והזדמנות להחדיר טבע ירוק לסביבת גידול פחות טבעית לצמח.
 


למעלה: ברכיכיטון סלע
למטה: דרצנה מרגינטה
 
 
 


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים